Szafy na chemikalia

Oferowane przez nas meble dedykowane są dla różnych branż. Nie zapomnieliśmy o potrzebie przechowywania palnych substancji i innych odczynników chemicznych. Szafy na chemikalia wyposażone są w funkcjonalne półki oraz ocynkowane wanienki. To skuteczne zabezpieczenie przed niepożądanymi wyciekami substancji chemicznych. Dodatkowo w meblach tych umieszczono otwory zapobiegające zbyt dużym stężeniom, gdyby doszło do ewentualnego ulatniania się par substancji. Drzwi we wszystkich oferowanych przez MELMET modelach szaf pomalowano na intensywnie żółty kolor, który wywołuje ostrzegawcze skojarzenia.

Szafy na chemikalia - rodzaje

Tego rodzaju specjalistyczne meble dzieli się według kryterium, jakim jest rodzaj przechowywanych substancji.

Szafa na substancje płynne

Szafa na środki chemiczne płynne, ma w miejscu standardowych półek ocynkowane wanienki, wykonane z bardzo wytrzymałej stali nierdzewnej. Mają one dwojakie zastosowanie. Po pierwsze są bardzo solidne. Mogą więc utrzymać niemały ciężar pełnych pojemników z płynnymi odczynnikami. Po drugie konstrukcja wannowa zapobiega wyciekowi potencjalnych związków chemicznych na zewnątrz. Jeśli nawet coś wydostanie się z pojemnika, zatrzyma się na danym poziomie szafy.

Szafa na materiały łatwopalne

Środki chemiczne bardzo często są skrajnie łatwopalne. Zachodzi więc konieczność przechowywania ich w specjalnie przystosowanych do tego szafach. Solidna konstrukcja stalowa uniemożliwia przedostanie się do środka przypadkowych źródeł ognia. W sytuacji pożaru daje służbom odpowiednią ilość czasu, by poradzić sobie z ogniem lub ewakuować personel, jeśli ugaszenie płomieni okaże się niemożliwe.

Szafa na substancje niebezpieczne

Metalowa szafa na chemikalia służy do bezpiecznego składowania agresywnych i toksycznych substancji. Zazwyczaj posiada wielopunktowe zabezpieczenia drzwi oraz półki stalowe z dodatkowymi wannami wykonanymi z polietylenu (są odporne na działania żrących substancji chemicznych). Modele przeznaczone to tego typu chemikaliów często wyposażone są w konstrukcję dwuścienną.

Szafka na chemikalia – co może się w niej znaleźć?

Zróżnicowanie budowy specjalistycznych mebli służących do przechowywania środków chemicznych sprawia, że można w nich przechowywać niemal wszystko. Doskonałym przykładem są choćby farby i rozpuszczalniki (używane np. w drukarniach). Za to szafy polietylenowe są przeznaczone do składowania kwasów i ługów. Widać więc wyraźnie, że nie ma tu przeciwwskazań do przechowywania nawet najbardziej agresywnych substancji. Maksymalne obciążenie półek to nawet kilkadziesiąt kilogramów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić na nich nawet wiele ciężkich puszek lub pojemników wypełnionych substancjami.

Szafka na środki chemiczne – zastosowanie

Tego typu specjalistyczne meble mają bardzo szerokie zastosowanie. By zapobiec skażeniu, wyposażono je w ocynkowane wanienki, które zatrzymają ewentualny wyciek. Szafa na środki chemiczne to produkt wybierany przez:

  • współczesne laboratoria badawczo-rozwojowe,
  • warsztaty, pracownie chemiczne,
  • zakłady przemysłowe,
  • drukarnie.

Szafa na chemikalia sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne są bezpieczne meble do przechowywania substancji żrących, palnych, toksycznych lub po prostu chemicznych. Etap projektowania tego typu mebli przebiega z największą dbałością o zachowanie najwyższych norm jakościowych oraz wszelkich standardów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania. Profesjonalna szafka odporna na chemikalia daje gwarancję, że pojemniki pozostaną nienaruszone, a praktyczne zamki sprawiają, że nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do niebezpiecznych odczynników.

Szafa na środki chemiczne – oferta MELMET

Przechowywanie niebezpiecznych substancji wymaga odpowiednich warunków. Szafka na środki chemiczne posiada wzmocniony stelaż, który sprosta dużym obciążeniom (np. pełne puszki z odczynnikami). Kolor żółty wysyła jasny sygnał, że nie jest to zwykła szafka narzędziowa. W MELMET sprzedajemy produkty dedykowane do przechowywania materiałów łatwopalnych i niebezpiecznych. Oferowane przez nas meble są zgodne z normą ISO 9001:2008 i posiadają atest PZH.

Jesteśmy na rynku od 2009 roku
Nowoczesna technologia produkcji
Najwyższa jakość